Bakan Özhaseki: "Kentsel Dönüşüm Yasasıyla Gereken Desteği Vereceğiz"
31 Temmuz 2017

“MECLİS’TE ÇIKACAK İLK YASALARDAN BİRİ KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  A Haber’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Canlı yayında kendisine yöneltilen kentsel dönüşüm konusundaki soruları da yanıtlayan Bakan Özhaseki, bu konudaki çalışmalara hız verildiğini ve kentsel dönüşüm konusunda beklenen tasarının önümüzdeki günlerde yasalaşacağını belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının olası bir deprem ihtimaline karşı alınabilecek en ciddi önlem olduğunu ifade eden Özhaseki, “Vatandaş kendi binasını depreme karşı dayanıklılık ölçümüne tabi tutmalı. Çıkacak yasayla vatandaşa gerekli teşvikleri vereceğiz. İsterse binanın yapımı sırasında finans desteği sağlayıp, faiz almayacağız.  Vatandaş işe başladığında sıfır faize yakın destek alacak. Bu işin yapılması sırasında belediyelerde karşısına çıkan harç gibi bedelleri de kolaylaştıracağız. İmar sorunlarında da yardımcı olacağız. Belediyeler ise bu konuda alan bazlı çalışmalar yapmalılar. Vatandaşların mali gücü olmayabilir. Bana göre en faydalı belediye başkanı bir an önce bölgesini kontrol ettirip gerekli önlemleri alan belediye başkanıdır” açıklamalarında bulundu.
Bakan Özhaseki, Meclis’in, Ekim ayına kadar çalışmalarına ara verdiğini, söz konusu yasanın ise gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra KHK ile çıkarılıp çıkarılamayacağının araştırılacağını söyledi. KHK ile çıkması durumunda zaman kaybetmemek adına hemen harekete geçileceğini vurgulayan Özhaseki, aksi durumunda Meclis çalışmalarına başlayınca ilk çıkacak yasalardan birinin kentsel dönüşüm yasası olacağını açıkladı.